Co daje ubezpieczenie pojazdu?

Co daje ubezpieczenie pojazdu?Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi posiadać aktualną polisę ubezpieczenia OC – jest to obowiązek wynikający z ustawy, którego nijak nie można pomiąć, nawet w sytuacji, gdy rzecz dotyczy samochodu nieużywanego, np. ze względu na awarię. Wyjątek stanowią wyłącznie pojazdy historyczne.

Ochrona w przypadku zdarzenia drogowego

Stłuczka, kolizja, wypadek – zdarzenia drogowe mogą mieć różny charakter, zwykle powstają niezależnie od kierującego i trudno ich uniknąć. W wyniku kolizji samochód może mieć zniszczoną karoserię, wymagać wymiany niektórych części, a nawet generalnego remontu.

Sprawdź również http://www.mtu24.pl/

Zdarzają się także wypadki śmiertelne. Są to sytuacje trudne zarówno dla właściciela samochodu, nierzadko wiążą się one ze sporymi wydatkami, które są niezbędne, by zlikwidować szkodę komunikacyjną.

Właśnie w tej sytuacji z pomocą przychodzi obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu OC, które zapewnia ochronę finansową zarówno sprawcy, jak i poszkodowanemu.

Główną funkcją, jaką spełnia obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu OC jest ochrona przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych, w wyniku których poszkodowane zostały osoby kierujące innymi autami. Inaczej rzecz ujmując, sprawca zdarzenia nie musi z własnej kieszeni pokrywać kosztów związanych z usuwaniem szkód komunikacyjnych, zamiast niego zrobi to ubezpieczyciel.

W tym momencie należy jednak podkreślić, że na podstawie polisy OC sprawcy zdarzenia zostaną usunięte szkody komunikacyjne powstałe w obrębie pojazdów, które zostały uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego. Ubezpieczyciel pokrywa m.in. koszty związane z holowaniem do warsztatu, naprawą pojazdu, a także leczenia ewentualnych ofiar.

Pod względem ekonomicznym ubezpieczenie pojazdu OC jest także korzystne dla kierującego samochodem, który przyczynił się do powstania zdarzenia drogowego – właściciel zostaje zwolniony z odpowiedzialności cywilnej, którą przejmuje firma ubezpieczeniowa.

Śmiało można więc stwierdzić, że ubezpieczenie pojazdu OC zapewnia ochronę nie tylko poszkodowanym, ale także sprawcy zdarzenia.

Obowiązkiem każdego właściciela zarejestrowanego samochodu jest posiadanie aktualnej polisy OC, w zakresie wyboru firmy ubezpieczeniowej istnieje natomiast pełna dowolność.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *